
Omslagsdesign: Danielle Finster
Vejl. pris: DKK 299,95
Lagerantal: 50+
Levering: 1 til 2 hverdage
Format: Bog, Hardcover
Udkom: 30. april 2022
Sprog: Dansk
EAN: 9788758846446
Connor er tvunget til at flytte over på den anden side af floden, men det er svært at falde til, for hans tvillingebror, Case, kan ikke udstå synet af ham, og farens forsøg på at få dem til at blive venner
fejler gang på gang.
Selvom Connor har rødder i klanen, er der mange som mener
han ikke hører til i deres samfund, og da han bryder en af klanlovene, må han gøre op med sig selv om han er villig til at tage sin straf eller risikere at byens hemmelighed bliver afsløret.
fejler gang på gang.
Selvom Connor har rødder i klanen, er der mange som mener
han ikke hører til i deres samfund, og da han bryder en af klanlovene, må han gøre op med sig selv om han er villig til at tage sin straf eller risikere at byens hemmelighed bliver afsløret.
Andre har også købt
1
Sort Måne
Blodarv
Syttenårige Connor har boet alene med sin mor hele livet.
Da hun dør, tvinges han til at flytte til den lille by Mossy Creek
for at bo hos sin ukendte moster og bedstefar.
Et møde med den mystiske Amelia bliver starten på en romance
der er dømt til at slutte før den er begyndt,
for byen gemmer på en mørk hemmelighed,
og mange ønsker ikke at se dem sammen.

Bog (hardcover)
Haidi Wigger Klaris
Tilføj til kurv
199,95
3
Asgårds døtre
Ísliljas fortælling
Íslilja Ásmundsdatter er en af Asgårds bedste krigere. Hun er modig, skarpsindig og mestrer sit sværd til perfektion. Viger ikke tilbage for selv den farligste mission. For som kriger gør hun hvad hun er bedst til. Hun kæmper. Hun lever. Er fri. Men forude venter et bur; et arrangeret ægteskab. En alliance der er tvingende nødvendig da hendes familie står på kanten af den blodigste fejde nogensinde imod den mægtige Vølsungeslægt. Íslilj

Bog (hardcover)
Sidsel Katrine Slej
Tilføj til kurv
199,95
3
Sort Måne
Blodvalg
Connors venner er overbevist om at han er involveret i det der foregår i byen, og i takt med at deres venskab smuldrer, fokuserer han i stedet på klanens levemåde og sin nyfundne begejstring for smagen af blod.
I løbet af klanens årlige sommermøde opstår nye venskaber, men netop som Connor overvejer at blive i Mossy Creek når han fylder atten, sker der noget den sidste aften som går imod hans principper og som han nægter at være en d

Bog (hardcover)
Haidi Wigger Klaris
Tilføj til kurv
199,95
2
Asgårds døtre
Íssóls fortælling
Íssól Ásmundsdatter er en af Asgårds bedste urtemagersker.
Der findes ikke de urter hun ikke kan dyrke eller de sygdomme hun ikke kan helbrede.
Men nu er hendes hjemegn, Østfold, truet. Jætterne fra Glitterheims bjerge – Udgårds mægtigste kongedømme – vil angribe og udslette alle hun elsker.
På samme tid hærger en dødelig og meget smitsom koppevirus som kriger efter kriger i Østfolds hær bukker under for. Kun én ting kan redde

Bog (hardcover)
Sidsel Katrine Slej
Tilføj til kurv
199,95
I min blinde vinkel
Thomas: Hvis du virkelig synes det er så slemt, hvorfor fortsætter du så?
Katrine: Ellers kan jeg jo ikke komme ind på jurastudiet.
Thomas: Skal du da det?
Katrine hader egentlig at gå i 1. g, men uden en studentereksamen kommer hun ikke ind på jurauddannelsen. De ligegyldige skoledage slæber sig af sted mens hun bare venter på at det ringer ud, så hun kan gå på cafe med veninderne eller eksperimentere i køkkenet.
Først da Katri

Bog (hardcover)
Line Wenzel
Tilføj til kurv
199,95
2
Asgårds datter
Drømme om storm og salt
Fréa er ved at falde til i Asgård. Sådan da.
Hun er en elendig rytter og talentløs som kriger
modsat alle andre på hendes årgang.
Til gengæld er hun en dygtig helbreder
og besidder
desuden en helt særlig evne inden for runemagi.
Samtidig rører onde kræfter på sig i Asgård,
og Fréa hjemsøges af drømme om et mørkt,
salt og stormfuldt hav som sender hende ud
på en farefuld
rejse hvor det er op til hende
at forhindre det værst tæ

Bog (hardcover)
Sidsel Katrine Slej
Tilføj til kurv
199,95
1
The Betrothed
Forelsket
Hollis Brite er kong Jameson af Coroas seneste flamme, og hun nyder de mange goder det giver.
Men pludselig bliver det alvor da kongen ønsker at have hende ved sin side under det kommende statsbesøg fra nabolandet Isolde.
Hollis er i tvivl om hun har hvad der skal til for at være dronning. Og da den unge isolter, Silas, kommer ind i hendes liv, bliver hun ydermere i tvivl om det overhovedet er hvad hun ønsker.
Forelsket er første b

Bog (hardcover)
Kiera Cass
Tilføj til kurv
199,95
2
Ready player one
Ready Player Two - Spillet om Sirenen
EN UVENTET QUEST. TO VERDNER PÅ SPIL. ER DU KLAR?
Få dage efter han har vundet OASIS-skaberen James Hallidays konkurrence, opdager Wade Watts noget som vil ændre alt. En teknologisk anordning ligger skjult i Hallidays arkiv og venter på at hans arving skal finde den. Den kan gøre OASIS tusind gange mere fantastisk … og afhængighedsskabende … end Wades vildeste fantasier.
Med anordningen kommer en ny gåde og en ny quest: et sidste

Bog (hardcover)
Ernest Cline
Tilføj til kurv
199,95
1
Asgårds døtre
Ingeborgs fortælling
Ingeborg Agnarrsdatter er en af Asgårds valkyrier. Viljestærk, intelligent og mestrer sit sværd som få. Egenskaber der får bejlere til at flygte i stor stil.
Som kvinde er det ellers hendes pligt at sikre sin familie gennem en alliance med en af Asgårds mægtige slægter, men her fejler hun igen og igen.
Lige indtil den dag hun møder ham.
Ham der ser hende.
Ham der kommer til at betyde alt.
Ham det får fatale konsekvenser at skæ

Bog (hardcover)
Sidsel Katrine Slej
Tilføj til kurv
199,95
1
Asgårds datter
Drømme om sne og blod
15-årige Fréa bor i Aarhus sammen med sine forældre.
Hun går i skole, spiller klaver og er sammen med
sine venner. Kort sagt lever hun et helt normalt liv.
Dog lige med undtagelse af at hendes drømme
har en ubehagelig tendens til at blive til virkelighed.
En nat under et indbrud i hjemmet, kæmper hendes mor
imod et mystisk væsen og afslører herefter en stor
familiehemmelighed. Hun og faren kommer fra den
nordiske gudeverden, Asg

Bog (hardcover)
Sidsel Katrine Slej
Tilføj til kurv
199,95
3
Asgårds datter
Drømme om ild og had
Verdens undergang er nær, og Fréa kastes ud på et
nervepirrende
ridt imod tiden for at afværge katastrofen.
Men hun er ikke alene. Med sig har hun veninden,
Ranveig. Pigerne tager
på en hæsblæsende rejse
som fører dem til Helheim,
Midgård og Udgård.
Her møder de Muspelheims rædselsvækkende
ildjætter;
Asgårds ærkefjende nummer
et som truer med at angribe
og brænde de levendes verdener af. Fréa frygter det værste,
for hendes

Bog (hardcover)
Sidsel Katrine Slej
Tilføj til kurv
199,95
4
Angst
Panikangst: Emilies historie
Frygten for nye anfald voksede. Jeg mistede koncentrationen og havde svært ved at følge med i timerne. Tankerne kredsede om det der ikke måtte ske, og jeg mærkede konstant efter hvordan jeg havde det indeni.
Var der optakt til noget?
Slog hjertet hårdere end det plejede?
Var jeg svimmel?
Havde smerter i brystet?
Mine hænder rystede og var kolde. Jeg gøs og svedte. Krøb sammen på stolen og bad til at ingen af de andre i klassen opda

Bog (hardcover)
Christina Bonde
Tilføj til kurv
199,95
1
Gudernes krig
Gudindens avatar
Den unge præstelærling, Paleon, bliver trukket med ud af det trygge kloster på en hemmelighedsfuld færd gennem landet Serelia.
Han skal hjælpe med at bringe elveren, Si’il, til gudinden Haias tempel hvor hun har en vigtig plads at udfylde i den lurende krig mellem guderne.
Med sig har de tre gamle krigskammerater der hver gemmer på deres hemmeligheder, samt en ung kvinde med en tilsværtet sjæl.
Gudindens avatar er første bog i seri

Bog (hardcover)
Henriette Hesselholdt
Tilføj til kurv
199,95
3
Simba
Simba og spøgelseshuset
Simba er faldet godt til hjemme hos Charlys mor.
Han hygger sig med Otto og Ronja som bor i nærheden.
Men alt er ikke idyl.
Nogle skumle typer har solgt falsk Misseknas til Charlys mor, og det vil Simba ikke finde sig i.
Samtidig hviskes der om spøgelser i et lokalt hus som har stået tomt længe. Det må udforskes!
Men huset gemmer på en hemmelighed, og snart må Ronja og Simba bruge alle tricks for at komme igennem natten.

Bog (hardcover)
Michael Kamp & Charly Baasch
Tilføj til kurv
199,95
2
Simba
Simba og kattenapperne
Vinder af Orlaprisen 2021 i kategorien 'Bogen med de bedste tegninger'
Meget er forandret for Simba.
Han er flyttet fra København hjem til Charlys mor, og skal nu vænne sig til at være udekat. Men Charlys mor har en hund – Otto – en lille skeløjet mops som bjæffer og farer rundt dagen lang ... og så elsker han at snuse Simba bagi. Simba må skrue bissen på for at få Otto til at forstå at han skal holde snuden for sig selv, men det er

Bog (hardcover)
Michael Kamp & Charly Baasch
Tilføj til kurv
199,95